Ev İlaçlama

Ev İlaçlama

İlaçlama nedir, İlaçlama hangi tür zararlılara karşı yapılır? Hangi kişi ve kurumlar tarafından yapılır? Hangi zamanlarda ilaçlama yaptırmalıyız? İlaçlama öncesi ve sonrasında alınacak tedbirler nelerdir? İlaçlamayı Yaşam alanlarımızda hangi sıklıklarda yaptırmak gerekiyor? Kullanılacak olan ilaçlar ne tür bir ilaçlar grubunda yer almaktadır? İlaçlamaları hangi aylarda yaptırmalıyız? Tek Daire ilaçlama ile Tüm apartmanı ilaçlatmak açısından garanti ve ekonomik açıdan farklar varmı? İlaçlamadan kaç gün sonra temizlik yapılacak? Temizlik yaparken nelere dikkat edeceğiz? İlaçlama esnasında veya sonrasında evleri terk edecek miyiz? İlaçlamada kullanılacak ilaç isimleri hakkında bilgi verilecek mi? İlaçlamalarda tarım ilaçları kullanıyor musunuz? İlaçlama sonrasında firma tarafından ilaçlama ile ilgili olarak herhangi bir evrak verilecek mi? gibi aklınıza takılan konular hakkında Aden İlaçlama Şirketi, Ev ilaçlama, Apartman İlaçlama, hizmetlerinde sizlere yardımcı olabilmek

Zararlı(Pest) Nedir, İlaçlama (Pest Kontrol) Nedir

Taşıdıkları organizmalarla halk sağlığını doğrudan tehdit eden, yaşam alanlarımıza zarar veren canlılara zararlı (pest)denilir. Bu zararlılarla yapılan uzman, eğitim almış personeller ile gerçekleştirilen  mücadele işlerine ilaçlama(pestcontrol).Mücadele işlerinde uygun ekipmanlar ile kullanılan kimyasal olan veya kimyasal özelliği olmayan preparatlara ilaç, biyosidal ürün(pestisit)  denmektedir.

Ev İlaçlama Esnasında ve sonrasında evleri terk etmeye gerek var mı?

Uygulama yapan Ruhsatlı ilaçlama firması uygulamada sadece jel ilaçlaması yaparak ev ilaçlaması yaptı ise evinizi veya ilaçlanan sahayı terk etmenize gerek yoktur. Rezidüel-spray uygulamalarında ilaçlanan alandaki ilaçlı yüzeyde ilaç kuruyuncaya kadar temas edilmemeli veya en az 30 dakika ilaçlanan alana girilmemesi daha uygun olacaktır.

Ev İlaçlama Uygulamasından Sonra Tüm Eşyalar Yıkanacak mı?

Biyosidal Ürün uygulama yetkisi belgesine sahip uygulayıcı firma tarafından sadece jel uygulaması yapılıyor ise mutfaktaki kullanılan tabak, çanak ve benzeri malzemelerin kaldırılmasına gerek yoktur. Fakat spray-rezidüel pompa uygulaması yapıldığı takdirde ilaçlanan alanda bu malzemelerin ve açıkta gıda maddesi kalmaması gerekmektedir. Bırakılan tabak, çanak ve benzeri malzemeler var ise ilaçlama uygulamasından sonra muhakkak yıkanması gerekmektedir.

Ev İlaçlama dan Ne Kadar sonra Temizlik yapabilirim

İlaçlanan mutfak bölgesindeki buzdolabı arkalarının, bulaşık makinası arkalarının, hazır mutfak tezgâh alt kısımlarının, odalardaki yatak dolap altlarını 10 gün boyunca yumurtadan çıkacak yavru bireylerin çıkma ihtimallerini göz önünde bulundurup ilaçlı sahaya temas ederek ölmeleri için ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir.

Ev İlaçlamadan Önce İlaçlama Firması Tarafından Apartmanda ilaçlama öncesi Alınacak Tedbirler İçin Yazı Verilecek mi?

İlaçlama için firmamız Aden Pest Control-ilaçlama hizmetleri sekretaryasına evinizdeki mevcut zararlıların yaşam yerleri, görüldüğü alanlar ve tür hakkında bilgi verdiğiniz takdirde firma yetkilileri sizlere evlerinizde ilaçlama öncesi ve sonrası alınacak tedbirler hakkında gerekli açıklayıcı bilgileri verecektir. Eğer bir sitenin veya apartmanın yöneticisi iseniz sizlere apartmanınızda yapılacak olan ilaçlamalarla ilgili olarak hangi tarihte, hangi saatte ve İlaçlama esnasında dikkat edilecek hususlar hakkında firmamız tarafında hazırlanmış olan10 maddelik Apartman da İlaçlama Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar Konusunda yazı tarafınıza fax, mail veya elden teslim edilmek suretiyle ulaştırılacaktır. İlaçlama öncesinde diğer kat sakinlerinin görebileceği yerlere asılıp daire sakinlerinin gerekli tedbirleri alması sağlanmış olacaktır.

 

Ev İlaçlama Yapılması İçin Hangi Aylar Uygundur. Jeotermal veya Merkezi Sitem İle ısınan Dairelerde Kışında ilaçlama Yapılabilir mi ?

İlaçlamalar için en uygun aylar Nisan, mayıs-Eylül, Ekim.dir. Akdeniz iklimi hüküm süren kıyı şehirlerinde. Yılda iki defa ilaçlama yaptırdığınız takdirde böcek problemleri ile karşılaşmamış oluruz. Böcek olmasa bile Evlerimizde koruyucu amaçlı ilaçlama yaptırdığımız takdirde dışarıdan gelecek böcek istilalarına karşı yasadığımız ortamları korumuş oluruz. İlaçlamalar merkezi sistem sistemleri ile veya jeotermal ısıtma sistemleri ile ısınan iç ortam sıcaklıklarının 24 derece civarında sabit olduğu ortamlarda kış aylarında da ilaçlama yapılabilir.

İlaçlama Yaptıracak Firma ve İlaçlama Personelin Ne Gibi Yeterlilik Evrakları Olması Gerekmektedir.

İlaçlama hizmetleri Sağlık bakanlığının Halk Sağlığı alanında Biyosidal ürün uygulama Sertifikasına sahip olan firmalar tarafından, bünyesinde mühendis ve teknikerler bile istihdam etse uygulamaya katılacak personelin Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından 24 saat,3 gün ilaçlama uygulama esasları hakkındaki eğitime tabi tutulmuş ve bu eğitimin sonunda ki sınavlardan geçer not alarak Biyosidal Ürün Uygulayıcı sertifikasına sahip uzman personeller tarafından yapılmalıdır.

Ev İlaçlama Esnasında Ne Tür İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi Verilecek mi?

Firmamız tarafından gelen Biyosidal Ürün Uygulama Belgesine Sahip uzman personeller dairenizdeki veya ofisinizdeki tür şikâyetlerine göre kullanılacak olan ilaç türüne, karar verip kullanılacak, uygulanacak sahaya göre karar verip alınacak tedbirler hakkında ev sahibini bilgilendirir.

Ev İlaçlamanın Tek Daire veya Apartman Geneli Yapılması Arasında Çözüm ve Fiyat Olarak Fark Var mı?

Yapılacak olan ilaçlama uygulamaları tek dairelerde de yapılabilir tüm apartman olarak komplede yapılabilir. Tüm apartmanın komple yapılmasının faydası tüm daireler ve ortak kullanım alanları, havalandırma boşlukları kömürlük, kiler ve otoparklar ilaçlanacağı için böcek ve benzeri ortamlar ortadan kaybolmuş olacaktır. Dış alanlardan uçarak veya başka bir şekil ile bulaşacak böcek türleri tüm alanlar ilaçlandığı için yaşama ve üreme k için uygun yerler bulamayacaklardır. Daireler aynı zamanda ilaçlandığı takdirde böceklerin evlerden evlere geçişlerden engellenmiş olacaktır. Ekonomik açıdan da tüm dairelerin ilaçlamasında fayda sağlamaktadır. Örnek olarak 2017 yılı için 100m2 civarında bir daire ilaçlama fiyatı 50-70 tl arasında değişmekte olup 20 daireli tüm apartman için daire başı ilaçlama fiyatı 10-15-20 tl civarındadır.

Ev İlaçlama  Sonrasında Kullanılan Ürünler ile ilgili Tarafımıza Resmi Bir Evrak Verilecekmi?

İlaçlamalar uygulamalarında kullanılacak olan ilaçlar Sağlık Bakanlığından halk sağlığı  alanında kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış Biyosidal Ürünlerdir..Biyosidal ürün uygulaması yapan firmaların Halk Sağlığı alanında ruhsatlandırılmış ilaçlar kullanması kanunen yasaktır. İlaçlamanızı gerçekleştiren ruhsatlı ilaçlama firması apartmanınızda, işyerinizde ilaçlama esnasında kullandığı ilaçların isimlerini, hangi firmaya ait olduklarının, kullanılan ilaçların aktif maddelerini ve zehirlenme halinde kullanılacak olan anditotları, yapılan ilaçlamanın süresi hakkında, ilaçlama sonrasında sizlere verecek olduğu EK-1 formunda belirtmek zorundadır. Verilecek olan Ek-1 formlarının asıl suretleri sizlerde 2.suretleri ise uygulamayı yapan firmada kalma zorunluluğu vardır.

admin

No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir